Det nya programmet är här!

Äntligen är programmet för vår och sommar här! Och så mycket spännande det innehåller!

Tranor vid Hornborgasjön

Vi börjar med ett bildföredrag om Öland, ett måste för dig som vill åka till denna underbara ö. I samband med årsmötet kommer sen den duktiga biologen och fågelkännaren Jan Uddén på besök. I mars är det dags för den årliga Klädbytardagen följt av en historisk heldagsutflykt till Hornborgasjön. För ynka 200 kronor!

I april lyssnar vi på ugglor och tittar på orrspel i Svartedalen. När vi sen går in i maj får du en utmärkt chans att träna på vårfåglarnas läten när vi har Naturmorgon på Stenungsön. Under försommaren lär vi oss mer om växter och fjärilar i vackra Ranebolund.

Mitt i högsommaren bekämpar vi tillsammans den invasiva jättebalsaminen innan vi i augusti åker ut och tittar på vadarfåglar. Sen är det bara fladdermössen kvar innan det är dags för ett nytt program.

Visst låter det kul? Skriv nu in alla intressanta punkter i din kalender, så ses vi i Kulturhuset eller ute i skogen.

/Styrelsen

Dela

Kommentera

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.